Česká rodinná firma s více než třicetiletou tradicí

Inzulínová rezistence

Kalkulačka inzulínové rezistence

Vše, co byste měli vědět.

V případě nadměrné konzumace cukru hrozí Inzulinová rezistence.

OBSAH:

1. Co je to inzulínová rezistence
2. Jak poznám, že mám inzulinovou rezistenci (příznaky)
3. Příčiny
4. Prognóza – jaké nemoci Vás čekají, komplikace onemocnění
5. Prevence a terapie – jak jí předejít, popřípadě zvrátit
6. Doporučení

1. Co je to inzulínová rezistence

Jedná se o metabolické onemocnění, které je hlavní příčinou většiny, ne-li všech chronických onemocnění (obezity, vysoký tlak, diabetes 2. typu, infarkt, mrtvice, rakovina) a stárnutí.

Je to snížená schopnost buněk odpovídat na inzulín. Dochází k poruše rovnováhy mezi glukózou a inzulínem. Tělo kompenzuje odpor buněk zvýšenou tvorbou inzulínu. Lidé s inzulínovou rezistencí mají v krvi až 10 x více inzulínu než zdraví lidé.

2. Jak poznám inzulínovou rezistenci

Čelíme největší pandemii inzulínové rezistence v historii lidstva. V České republice má 30 % nediabetické populace inzulínovou rezistenci. K tomu, abyste zjistili, zda máte inzulínovou rezistenci existují tři způsoby:
a) antropometrická měření – k těmto měřením  Vám bude stačit krejčovský metr, nebo Vám pomohou naše kalkulačky v sekci Univerzita funkční medicíny / antropometrická měření. Rizikové faktory jsou BMI ≥ 25; obvod pasu u mužů ≥ 94 cm a u žen ≥ 80 cm; poměr pas a výška ≤ 0,53; tělesný tuk u mužů ≥ 25 a u žen ≥ 29. Pokud máte alespoň jeden rizikový faktor, pak trpíte inzulínovou rezistencí. Čím více se Vaše hodnoty vzdalují od ideálních hodnot, tím vyšší je Vaše riziko a tím rychleji a razantněji musíte jednat.  
b) analýza krve – glukóza na lačno ≥ 5,3 mmol/ L; HbA1c (glykosylovaný hemoglobin) ≥ 36 mmol/mol; inzulín              ≥ 6,1 mU/L
c) výpočet – kalkulačka

3. Příčiny

a) nadměrná konzumace cukru
b) nadměrná konzumace potravin s vysokým glykemickým indexem
c) nedostatek pohybu
d) stres
e) nedostatek spánku
f) nepravidelná strava

4. Prognóza

Inzulínová rezistence probíhá skrytě. Většinou o ní nevíte. Časem se ovšem změní v metabolický syndrom a to již máte velmi vážný problém. Co Vás čeká?
– diabetes 2. typu
– vysoký tlak
– vysoký cholesterol
– infarkt
– mrtvice
– rakovina

5. Prevence

a) omezte cukr – nahraďte ho Fit sladidlem
b) omezte ultra zpracované potraviny – nahraďte je potravinami Racio Food
c) buďte aktivní – fyzická aktivita minimálně 4 x týdně
d) vyhněte se stresu
e) spěte 8 hodin
f) jezte pouze 3 jídla denně a nikdy nevynechejte snídani.

6. Doporučení

Inzulínová rezistence rozhoduje o tom, zda bude stárnout ve zdraví a plné mobilitě, nebo budete závislí na pomoci druhých a polykání prášků bude Vaší každodenní rutinou.
Pokud jste v počátečním stádiu, přejděte neodkladně na potraviny Racio Food. Pokud již máte vysoké hodnoty, ihned vyhledejte odbornou pomoc.